Fenomén Vánoc

Jsi 1671. čtenář tohoto článku. Děkuji

Není v roce jiného období, které by přitahovalo tolik pozornosti. Velikonoce, dušičky, Valentýn, státní výročí – to vše má svá uznání i kouzlo, ale ani kdyby se pozornost k těmto obdobím sečetla, nedalo by to tolik, co mají Vánoce. V celoročním a celosvětovém hledisku jsou Vánoční svátky prostě tématem číslo jedna. Téma, které neusíná ani v slunných měsících a od konce léta rapidně nabírá na obrátkách. 

Obchodníci nám téměř od září připomínají, že Vánoce už se blíží a jejich připomínání s každým týdnem sílí, aby mohlo v prosinci vygradovat. Tento psychologický útok na naše peněženky je pochopitelně doprovázen souvisejícími předměty, Vánočními plakáty, reklamami,  letáky, speciálních vzhledů webů a podobně. To vše s sebou logicky přináší zvýšenou poptávku po grafických souborech všeho typu s Vánočním tématem.

Úspěšná jsou pochopitelně i ostatní témata vázané na určité časové období – Velikonoce, Valentýn, Halloween i například téma částí roku s neurčitým zařazení – dovolené či narozeniny, ale při porovnání s Vánoci je vše v ústraní.

Jako názornou ukázku jsem vybral některá výše zmíněná slova a vytvořil graf jejich hledanosti. Vybraná slova jsou Vánoce (Christmas), dovolená (Holiday), narozeniny (birthday), Halloween a svátek (feast). Graf ukazuje vyhledávanost uvedených slov za poslední rok (nezačíná tedy v 1.1.2011, nýbrž 18.12.2011).

trend vybraných klíčových slov

trend vybraných klíčových slov

Jak vidíte žádné z uvedených slov (s výjimkou narozenin a to pouze v začátcích roku) nemůže konkurovat Vánocům. A čím se Vánoční čas blíží, tím nechává ostatní konkurenční slova za sebou.

A jelikož poptávka jde ruku v ruce s nabídkou, takřka každý komerčně smýšlející fotograf či grafik se snaží nahrávat již od brzkého podzimu co nejvíce souborů s Vánočním tématem.  A jak tak sledují různé blogy či magazíny, snaha bývá odměněna zvýšenými zisky.

Za zmínku určitě stojí fakt, že Vánoční období nahrává všem tématům. Protiví-li se Vám komerční témata tvořené pouze s vidinou prodejnosti, přesto pro Vás bude předvánoční čas znamenat zvýšený zájem o snímky téměř ze všech oblastí. Například cestovní kanceláře cítí šanci prodat zájezd, což zvýší prodejnost cestovních snímků, restaurace zase lákají na své kulinářské nabídky, kadeřníci na účesy či relaxační centra na své služby o tělo a to vše zvyšuje zájem o obrázky prakticky všech kategorií.

Osobně nemám v portfoliu téměř (několik výjimek by se asi našlo) žádné snímky s Vánočním tématem, ale i přesto mohu potvrdit zvýšenou prodejnost snímků s blížícím se Vánočním časem.

Doufám tedy, že i Vám se zvedly prodeje v tomto období a udělali Vám radost a umocnili tak fenomenální atmosféru blížících se Vánoc.


Nechceš zde reklamu napořád jen za 40 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Write a Reply or Comment

Your email address will not be published.