Co je nového ve světě fotobank?

Jsi 3902. čtenář tohoto článku. Děkuji

Usnout na vavřínech se nevyplácá v žádném oboru, proto i ve světě fotobank zavádějí společnosti nové funkce, mění ceníky, provize a podobně. Vše proto aby posílily svůj vliv na trhu a nezapadly do zapomnění.

Pond5

Velká část z Vás možná ani tuto společnost nezná. Pond5 byla založena v roce 2006 a v současné době je nejrozsáhlejší databankou pro tvůrce interaktivních médií, nabízející nejvíce videí na světě a současně miliony fotografií, ilustrací, hudebních podkresů a efektů, AE šablon a 3D modelů. Firma sídlí v americkém Brooklynu, ale má pobočku také ve švýcarské Ženevě a nyní i v Praze.  Ano, své zastoupení má nyní i v ČR. A to ne jen tak ledajaké. Dlouho neznámá (nyní však jedna z nejrychleji roztoucích) fotobank Pond5 koupila nejznámější českou mikrofotobanku Pixmac. Všichni autoři nahrávající na Pixmac tak budou mít (po odsouhlasení nových podmínek) své díla i na pond5, což by jim mělo přinést i více prodaných námětů.

Shutterstock

Jak jste možná postřehli, od loňského podzimu je společnost Shutterstock na burze v New Yorku. Na přelomu roku pak společnost lokalizovala své stránky do češtiny. Překlad není dosud zcela vychytaný a pro návštěvníky zvyklé na angličtinu, je až matoucí.

Velká změna (k horšímu) je pak omezení referral programu. kdo spoléhal, že po přivedení shutterstocku nového uživatele, bude mít z jeho činnosti stálé provize, má bohužel smůlu. Stejně jako u ostatních již platí časové omezení. Odměny za prodeje vámi přivedených fotografů budete nadále dostávat pouze první dva roky.

Dreamstime

Nově lze prodávat na dreamstime fotografie z mobilů. Fotografie musí splňovat minimální rozlišení 3 megapixely a patří do kategorie Mobile. Jakou má tato novinka hodnotu si v praxi nedovedu představit. Většina snímků z mobilu neobstojí ani v porovnání s průměrným kompaktem, se kterým si se stále zpřísňujícími nároky na technickou úroveň snímků na fotobankách téměř nechytnete. Buď bude tato kategorie prázdná, nebo stane složkou nekvalitních snímků.

123RF

Společnost 123RF jde v prošlápnutých šlépějích konkurenčních fotobank a nově přijímá i audio soubory. koncem roku navíc fotobanka předělala systém provizí pro autory. nově je odměna odvislá od aktuální úrovně autora, která se přepočítává měsíčně pro bezprostředně předcházejících 12 měsíců.

Fotolia

Koncem listopadu proběhlo několik tichých úprav na Fotolii. První se týká videa, které může být v nastavení vyřazeno z prodejů za předplatné. Dále došlo k úpravě cen rozšířených licencí, které mají nově minimální cenu 20 kreditů a nemohou být levnější než běžná XXL licence. Pokud například nastavíte cenu 30 kreditů u XXL licence, musíte nastavit minimálně 30 kreditů i u rozšířených licencí.

DepositPhotos

Fotobanka překonala na podzim důležitý milník a nabízí již přes 10 milionů fotografií! Depositphotos patří mezi velmi rychle rostoucí fotobanky – v hodnocení na microstockgroup.com výrazně překonala 123RF a v hodnocení jen těsně zaostává za Dreamstime.  pro české uživatele je i příjemná zpráva, že její uživatelské prostředí bylo počeštěno.

IStock

Na Istock nenahrávám, tudíž dění okolo nikterak nesleduji. Ale stále se zvyšující nespokojenost uživatelů se nedá přehlédnout. Změny vyhledávání, snižování provizí a nyní i aférka s prodejem snímků pro Google Drive mě tak nechávají chladným.


Nechceš zde reklamu napořád jen za 40 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Write a Reply or Comment

Your email address will not be published.