Autorádio patří do každého vozu. Proč?

Jsi 1698. čtenář tohoto článku. Děkuji

Dnes už jenom těžko najdeme na trhu vůz, kde by autorádio nebylo k dispozici. Je to dáno hlavně tím, že dnes už je přirozenou součástí automobilů a jenom ty nejnižší výbavy low-cost vozů dnes autorádia nemají. Ne vždy tomu ale tak bylo, jelikož v době prvních automobilů byla situace taková, že rádia nebyla běžnou a přirozenou součástí. Prvním důvodem byly jejich cena a tak si je mohli dovolit jenom ti nejmovitější. Dalším důvodem bylo to, že jejich vývoj nebyl ještě na tak dokonalé úrovni, jako je tomu nyní. Pokud se podíváme na první kroky s tímto segmentem spojené, je třeba říci, že první autorádio se objevilo až v roce 1932. Právě v této době firma Blaupunkt přišla s unikátem, což byl první lampový přijímač. Ten byl představen na výstavě rozhlasové techniky, což znamenalo první krůčky daného odvětví.

Doba šla kupředu, což logicky znamenalo mnohé inovace. A to napříč firmami, které se elektronikou jako takovou zabývaly. Pokud zůstaneme v oblasti, kterou jsou autorádia, je třeba objektivně říci, že zde dominovala v roce 1957 firma Philips. Z jakého důvodu? Byla ti právě ona, které se povedlo vytvořit první tranzistorový přijímač určený do automobilů. Ten se stal v budoucnu volbou číslo jedna pro celou řadu inovací, ze kterých vzešly i moderní typy.5252

Autorádia se vyvíjela i v posledních desetiletích

Jak konkrétně? Nejprve začněme inovacemi prvotními, kam se řadilo něco dnes tak běžného, jako byl displej, který umožnil posluchačům zobrazovat několik základních informací. To ale nebyl jediný směr, jelikož stejně tak se dbalo například na bezpečnost. A to v souvislosti s tím, že byly dostupné třeba odnímatelné čelní panely, bylo dostupné kódování autorádií, nebo i varianty, kterými bylo zabezpečení spojení s unikátní kartou. S tím mimochodem přišla již zmíněná firma Blaupunkt.

Pokud se na autorádia a jejich inovace podíváme ještě blíže, je třeba říci, že moderní typy dokázaly třeba i přehrát dopravní zpravodajství, stejně jako je šlo propojit s řadou jiných zařízení. Dnes je samozřejmostí možnost přehrání vlastních soubor, GPS navigace a řada dalších unikátních pokroků. A není náhodou, že současné modely tak můžeme označovat jako takzvaná chytrá autorádia.

Vyberte si OEM, nebo univerzální autorádio

Pokrok zažila autorádia i v souvislosti s tím, jakou kompatibilitu nabídnou v souvislosti s naším automobilem. Pokud se na základní dělení podíváme, musíme začít variantou, kterou jsou univerzální autorádia. V čem jsou výjimečná? Samozřejmě v tom, že jsou určená v podstatě pro jakýkoliv typ automobilu. Nehraje roli jeho stáří, stejně jako nehraje roli ani jeho značka, nebo konkrétní typ či modelová řada. Univerzální autorádio zajistí to, že nabídne jak své základní funkce, tak v omezené míře i funkce spojené s možností propojení s vozem. Díky tomu lze prostřednictvím rádia a jeho displeje sledovat různé informace, nebo třeba nastavit teplotu ve voze.

Pokud hledáte kompatibilitu větší, jsou správnou volbou OEM autorádia. Ta už jsou konkrétně určená přímo pro daný typ automobilu, což samozřejmě znamená, že nabídnout maximální možnou kompatibilitu. OEM autorádio tak musí být vybíráno podle značky, stejně jako modelové řady, nebo typu. Díky tomu se stávají dokonalou náhradou klasických továrních autorádií, které jsou dostupné přímo ze samotné výroby. Konkrétní takto koupené modely však dokážou svými vlastnostmi a možnostmi tovární varianty strčit do kapsy. Nehledě také na cenové hledisko, které je výhodnější.

K dispozici jsou i 1din a 2din autorádia

Dělení však může být spojeno také s tímto konkrétním pojmenováním. Pokud jde o 1din autorádio, mluvíme o takovém typu, kdy se jedná o model spíše menší, čemuž odpovídá také daný montážní otvor v konkrétním automobilu. V minulosti byly na trhu právě jenom 1din autorádia, která se však také postupně vyvíjela. Dnes tak mohou být spojovány třeba s tím, že u nich není problémem třeba ani to, že už nabídnout velký vysouvací displej.

Ten je naopak základem těla u možnosti, kterou je 2din autorádio. To už je podstatně větší a musí mu zcela logicky dopovídat také konkrétní montážní otvor. Pokud se na dané provedení podíváme blíže, tak platí, že 2din autorádia mají jako dominující čelní stěnu právě dotykový displej, přes který se ovládají. Dnes je tak můžeme označit jako jeden z nejmodernějších trendů současné doby.

Co dnes umí chytré autorádio?

Právě výše popsané možnosti už můžeme označit jako chytré autorádio. Pokud se podíváme na jeho základní charakteristiku, potom platí, že nejčastěji mají i operační systém Android nebo Windows. A to znamená samozřejmě také možnosti spojené s tím, že u nich není problémem doinstalovat si různé aplikace, hrát hry, stejně jako třeba jít na internet. Stejně tak není problém třeba ani s tím, že je autorádio využíváno jako praktická GPS navigace, nebo nabídne i možnost zobrazení obrazu z parkovací kamery, kterou máme ve voze instalovánu.

Určitě nesmíme opomíjet ani funkce klasické. Umožní nám naladit a uložit stanice na FM a AM frekvencích. Toto pozitivum ale stále více ustupuje, jelikož moderní chytrá autorádia dnes pracují jako skvělá multimediální centra. Hravě přehrají jak různé hudební formáty, tak přehrají také různá videa od klipů po filmy, ale poradí si hravě třeba i s jakýmikoliv obrázky. Ano, i v tom je jejich pozitivum.

Moderní vstupy a výstupy jsou samozřejmostí

Pryč je doba kazet. Ty postupně nahrazovaly CD mechaniky, které už jsou dnes také minulostí. Pokud jde po disky, je součástí moderní DVD mechanika, která umožní přehrát klasické CD, stejně jako DVD, nebo disky s našimi soubory. Dále však není problémem využít třeba i USB vstupy pro připojení jak klasického flash disku, tak třeba také připojení externího disku. Moderní autorádia nabídnou i sloty na paměťové karty, nejčastěji potom v podobě microSD typu. Co se dále dostává do popředí, to je zcela určitě i bezdrátové spárování, například s mobilním telefonem, nebo tabletem, ale i s jinými chytrými zařízeními, třeba ve formě MP3 přehrávačů.

Koupit autorádio je díky 2DIN.cz hračkou

Zaujaly vás současné možnosti a přemýšlíte nad tím, že si nové autorádio koupíte? Dobré je vědět, kde konkrétně. My doporučujeme internetový obchod 2DIN.cz. V první řadě proto, že nabídne bohatý výběr jednotlivých modelů, kde nechybí 1din i 2din, stejně jako univerzální nebo OEM. Dále můžete mít jistotu dobré skladové dostupnosti, což logicky znamená také jistoty spojované s rychlým odesláním. Potěší i nízké ceny, díky čemuž se autorádia mohou stát běžnou součástí jakéhokoliv vozu, bez obav z jakýchkoliv vysokých investic. I to je plus tohoto internetového obchodu.

2DIN.cz ale neslouží nutně jenom jako eshop. Důvodem, proč ho označujeme jako špičku na světovém trhu je mimo jiné také to, že má k dispozici také rozsáhlý showroom, a to v Praze. Zde tak máte jedinečnou možnost si daný model autorádia jednoduše prohlédnout, vyzkoušet, nebo se o koupi poradit. Pokud danému sortimentu skutečně nerozumíte, můžete si to pravé nechat jak odborně doporučit, tak máte samozřejmě možnost využít i montážního střediska a toho, že vám bude odborně instalováno do vašeho vozu. A to vše i na počkání. I to jsou důvody, pro které doporučujeme volit nákup u skutečného profesionála, kterým tento internetový obchod bezesporu je.


Nechceš zde reklamu napořád jen za 40 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Write a Reply or Comment

Your email address will not be published.